Již včera jsem se zmínila o pózování ve čtvrtobratech a dnes bych toto téma ráda hlouběji rozvedla.
Jak už jsem říkala, tyto stránky jsou věnovány fitness a bodyfitness, proto se vůbec nebudu věnovat kulturistickému pózingu.
Na úvod musím zménit fakt, že v ČR existuje několik federací pořádajících soutěže. Každá federace má svoje pravidla a soutěžní řád, která upravují a stanovují podmínky soutěže a proto se v jednotlivých federacích může i pózing nepatrně lišit (každopádně obecná pravidla zůstávají stejná). Já se budu řídit pravidly v součesné době nejznámější federace - IFBB. Koho by zajímala pravidla soutěží podrobněji, tak soutěžní řád naleznete zde: http://www.skfcr.cz/_img/dokumenty/2006-04-06-pravidla-a-soutezni-rad-2006.doc
Nyní se vrátíme k pózování. Čvrt obrat = logicky otočení se o 90 stupňů. Tzn. provádí se čtyři čtvrtobraty - zpředu, pravý bok, levý bok a zezadu.
Základní pravidla uvedená výslovně v řádu jsou následující:
1. stoj spatný - tzn. závodnice musí mít špičky (i paty:-)) chodidel u sebe...schválně si to vyzkoušejte... Když dáte totiž lehce špičky od sebe, nohy vypadají lépe (po stranách stehen více vyniknou "kapky"). Z toho vyplývá -> naučit se to trochu oblafnout a špičky vytáčet jen hodně nepatrně a nenápadně :oD
Stoj spatný dále znamená mít chdidla těsně VEDLE sebe. Ne každý má to štěstí na rovné nohy. Některé fitnessky mají nohy do "O" a snaží se toto zamaskovat dáváním jedné špičky chodidla lehce dopředu... Díky tomu vykouzlí ze svých "Oček" krásné rovné nohy. Toto je ovšem ZAKÁZÁNO! A závodnice by na to měly být při soutěži upozorněny (a že jsem dokonce i začila situaci, kdy rozhodčí kopala závodnici do špiček bot, aby si dala nohy vedle sebe), v případě, že stále neposlouchají, tak by to mělo být záporně bráno v potaz při závěrečném hodnocení. Abyste to viděli na vlastní oči, co takové postavení chodidel dělá, ukážu vám názorný příklad naší úspěšné bodyfitnessky Jitky Papežové:
vlevo správný postoj (nelze kamuflovat křivé nohy), vpravo špatný postoj (špičky nejsou vedle sebe):
Takto stačí dát šičku chodidla lehce dopředu a ... vidíte ten rozdíl? Křivé nožky nám zmizely. Ovšem toto je špatný postoj a závodnice by na něj měla být upozorněna a dále případně diskvalifikována.
2. soutěžící se musí minimálně jedním prstem dotýkat vnější strany stehen
Popravdě řečeno, v praxi se toto pravidlo příliš moc nedodržuje. Většna fitnessek se nedotýká prsty svých stehen... opět... když si to vyzkoušíte, tak zjistíte, že pokud se dotýkáte stehen, nejste schopni tak roztáhnout záda jako když máte ruce šířeji. Každopádně toto je v pravidlech a "mělo" by se to dodržovat... jak jsem již řekla, praxe ovšem bývá trochu jiná.
A nyní k jednotlivým čtvrtobratům.
1. Základní postoj
Tento postoj se provádí jako první a vy jistě znáte to pořekadlo o prvním dojmu, proto si dejte obzvláště záležet! Stojíme chodidly u sebe, špičky směřují dopředu. Lehce (zas ne příliš) se pokrčíme v kolenech (lépe tak vynikne prorýsování svalů na stehnech).
Dále musíme dbát na vypnutý hrudník, zatažené břicho a velký pozor si dávejte na ramena! Pokud totiž zatáhnete zádové svaly, ramena mají tendenci se zvedat. K tomu ovšem nesmí dojít, proto si na to dávejte pozor a snažte se je tlačit dolů. Ruce by měly být lehce od těla, ovšem ne moc. Dále je třeba si dávat pozor na strnulost. Měli byste působit uvolněně. Proto se snažte mít uvolněné dlaně. Celkově byste měli působit ladně a pohyby by měly být plynulé.
Už jsem to zde uváděla, ale nezapomínejte na úsměv a uvolněný výraz v obličeji!
2. Boční postoj
Boční postoj se může v jednotlivých soutěžích lišit. Dříve (a na některých soutěžích stále) se používal boční postoj s vytořením trupu. Tento postoj lichotí více postavě a lépe zvýrazňuje V-tvar trupu a linie pasu. Na většině soutěží se dnes ovšem tento postoj již nepoužívá a soutěžící pózují tak, že jsou skutečně celým tělem bokem k hledišti a to bez jakéhokoliv vytočení.
Paže jsou podél těla, hrudník vypnutý, břicho zatažené a zpěvněné. Boky tlačte lehce dopředu. Paže zatnuté, ale opět nezapomínejte na uvolněné dlaně. Vše by mělo působit elegantně. Nezapomeňtě dát bradu lehce vzhůru a opět - úsměv :)
3. zadní postoj
Zatnuté zádové svaly, lehce zvednout paže, ale současně nechat dlaně u těla. Je třeba dbát na to, abyste lopatky netlačily k sobě, odvádělo by to pozornost od svalového rozvoje. Je třeba se soustředit na všechny zádové svaly. Hrudník je opět vypnutý. Kolena směřují dopředu a mírně od sebe, čehož se dosáhne správnou polohou chodidel - paty tlačit k sobě a špičky lehce vytočit ven. Tímto trikem se zvýrazní vyrýsování stehen, která budou působit štíhlejším dojmem. Boky tlačit mírně dopředu a zatnout hýžďové svaly. Opět je třeba působit uvolněným dojmem. Pokud máte dlouhé vlasy, nezapomeňtě si je přehodit dopředu přes pravé rameno, aby rozhodčí mohli posoudit rozvoj vašich zad.
Ať budete mít sebekrásnější postavu, pokud ji nebudete umět na pódiu prodat, nikdy nezvítězíte. "Prodat postavu" ovšem neznamená pouze mít krásné na míru šité plavky, oholené tělo namazané kvalitní barvou a dokonalý make-up. Znamená to také naučit se správně pózovat a to tak, abyste co nejvíce skryli své slabiny a zdůraznili své přednosti. Často vyhraje závodnice, která není zdaleka nejlepší, ale umí dobře pózovat a ukázat na sobě právě to nej.Ovšem nesmáte zapomínat, že porotci se nedívají pouze když pózujete, ale sledují vás po celou dobu, co se pohybujete na pódiu, proto také přechody mezi jednotlivými čtvrtobraty jsou velmi důležité. Je jedno, že budete pózovat jako labuť, když se budete pčesouvat mezi jednotlivými pózami s prominutím jako zaseklý robot.Na držení těla a úsměv nezapomínejte ani ve chvíli, kdy nejste vyvolána, i tehdy vás totiž rozhodčí sledují! To že stojíte vzadu a nejste právě vyvolaná ještě neznamená, že můžete povolit postoj. Naopak! Snažte se i tehdy držet základní postoj co nejlépe. Pamatujte, že rozhodčí mají oči všude.
neděle 5. srpna 2007
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat